Test tunera Ferguson Ariva 252Combo

Niedawno informowaliśmy, że Firma Ferguson jako pierwsza wprowadziła na nasz rynek, dwa tunery Combo przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w nowej technologi DVB-T2. Dzisiaj zgodnie z obietnicą,  postaramy się sprawdzić mocniejszy z tych tunerów a mianowicie  model Ferguson Ariva 252Combo.

I.Pierwsze wrażenia.

ariva252combo-image

W pudełku znajdziemy tuner  Ariva 252 Combo, pilota zdalnego sterowania wraz z bateriami oraz instrukcję obsługi. Pod względem wyposażenia testowany odbiornik nie wyróżnia się więc na tle konkurencji oferując minimalistyczną opcję.

Przejdźmy zatem do oceny samego wykonania odbiornika. Firma Ferguson przyzwyczaiła nas do tego że ich produkty moga pochwalić się dobrej jakości wykonaniem  i nie inaczej jest też w przypadku tunera Ariva 252 Combo. Tuner o wymiarach  260 x 180 x 45 mm praktycznie w całości został wykonany z metalu, jedynie panel przedni jest z tworzywa sztucznego. Wszystkie elementy obudowy zostały dobrze spasowane a gniazda wyjść i wejść sygnałów solidnie osadzone. 

Przedni panel został wyposażony w czytelny wyświetlacz, który w trybie czuwania pokazuje aktualną godzinę (funkcja zegarka jest niedostępna jeżeli w menu tunera, ustawimy głębokie uśpienie). Oprócz wyświetlacza znajdziemy tu również przycisk Power, przyciski Menu i Exit oraz czteropozycyjny przycisk do poruszania się po menu odbiornika, jak również służący do  zmiany kanału i siły głosu, wewnątrz którego znajduje się  przycisk OK. 

 ariva252combo-front-open.

Po prawej stronie panela znajduje się klapka pod którą umieszczono czytnik kart dla płatnych telewizji, gniazdo CI, oraz złącze USB. 

ariva252combo-back.

O jakości i możliwościach Arivy 252 Combo świadczy tylny panel tunera. Tuner wyposażono w wejście anteny dvb-t oraz satelitarnej. Oba te wejścia mają dodatkowo wyprowadzone przelotki sygnału tak więc bez trudu podłączymy sobie drugi tuner czy też telewizor z głowicą analogową. Oprócz wymienionych złącz tuner posiada takie wyjścia jak:

HDMI: Wyjście obrazu i dźwięku cyfrowego.

USB: Wejście do podłączenia zewnętrznej pamięci USB.

LAN: Port Ethernet służący do komunikacji prze sieć LAN/Internet.

AUDIO (L/R): Analogowe wyjście audio stereo 2xRCA.

SPDIF: Cyfrowe optyczne wyjście audio.

TV: Wyjście SCART do podłączenia telewizora.

RS232: Port RS232 do komunikacji z komputerem PC.

Wyłącznik zasilania

252combo zlacza

Pilot zdalnego sterowania dostarczany wraz z tunerem to nowoczesna konstrukcja, która dzięki możliwości programowania,  pozwalająca na sterowanie nie tylko tunerem ale również dodatkowymi czterema urządzeniami. Rozmieszczenie przycisków jest bardzo intuicyjne,wszystkie funkcje zostały czytelnie opisane, tak więc korzystanie z nich nie będzie stanowiło dla nikogo problemu. Materiały użyte do budowy pilota są wysokiej jakości, przyciski łatwo się naciskają przez co zapewniają komfortową obsługę urządzenia. Również siła nadawania jest na zadowalającym poziomie, dzięki czemu nie występuje konieczność dokładnego celowania pilotem w tuner. 

 RCU650 photo.