Wszystko o DVB-T i DVB-T2

Co to jest naziemna telewizja DVB-T i czym się różni od telewizji dotychczas odbieranej.

Najprościej rzecz ujmując to telewizja o dużo lepszej jakości obrazu i dźwięku od swojej analogowej poprzedniczki. Cyfryzacja pozwoliła też na znaczne zwiększenie liczby bezpłatnych kanałów odbieranych naziemnie, czyli dzięki antenie umieszczonej na dachu budynku. Telewizja cyfrowa daje dodatkowe możliwości takie jak: wiele ścieżek dźwiękowych, w tym także dźwięk przestrzenny, szczegółowy przewodnik po programach (EPG), usługi interaktywne oraz serwisy płatne.

Obowiązującym obecnie w Polsce jest standard DVB-T

DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystuje się standard MPEG-2 lub MPEG-4  (H.264). 

Dnia 24 marca 2009 Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że uzgodnione rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych zostało skierowane do notyfikacji w Komisji Europejskiej. Rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 16 marca 2009 r., pod numerem 2009/155/PL, w następstwie czego rozporządzenie zostało ogłoszone 24 grudnia 2009 roku i znajduje się w Dzienniku Ustaw nr 221/2009 poz. 1742[3].

Zgodnie z rozporządzeniem jako podstawowe wymagania przyjęto parametry odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) zdefiniowane w specyfikacji ETSI TS 101 154 V.1.9.1 jako 25 Hz H.264/AVC HDTV video, MPEG-2 Layer 2 and E-AC-3 audio, for a Baseline IRD able to decode up to 1920 × 1080 interlaced 25 Hz video pictures or 1280 × 720 progressive 50 Hz video pictures.

Wspomniany dokument stanowi ważną wskazówkę dla konsumentów, którzy przy zakupie telewizyjnego sprzętu odbiorczego powinni zwracać uwagę, czy dany odbiornik DVB-T lub telewizor ze zintegrowanym tunerem DVB-T jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz jakości HD (wysokiej rozdzielczości) zakodowany zgodnie ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC) oraz dźwięk wielokanałowy zakodowany zgodnie ze standardem Dolby Digital Plus (EAC-3)[4].

Posiadacze telewizorów i odbiorników ze zintegrowanym dekoderem DVB-T/MPEG-2 wyposażonym w wejście do podłączenia modułu CI mogą zakupić moduł transkodujący z MPEG-4 na MPEG-2 w celu umożliwienia odbioru programów zakodowanych w MPEG-4. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe rozwiązanie pozwoli jedynie na odbiór kanałów SD. Jest ono jednak jedynym ratunkiem dla urządzeń DVB-T/MPEG-2 o ile mają gniazda CI i stosownie przygotowane oprogramowanie.

Listę kanałów dostępnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T znajdziecie w dziale – Kanały DVB-T

Natomiast listę nadajników wraz z mapą zasięgu i parametrami technicznymi znajdziecie z kolei w dziale – Nadajniki telewizyjne

Następcą standardu DVB-T jest standard DVB-T2 . W Polsce jego wprowadzenie zapowiadane jest na rok 2022 (30 czerwca 2022 wyłączenie standardu DVB-T )tak więc już dzisiaj warto się na niego przygotować

DVB-T2 (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation) – standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji (przesyłu) skompresowanych danych multimedialnych. Do kompresji audio/wideo przyjęto standardy MPEG-2 i MPEG-4 (H.264/AVC), planowane jest również wykorzystanie MPEG-H (H.265/HEVC). Szacuje się, że wykorzystuje on 50% mniej pojemności pasma radiowego niż DVB-T

Spośród wielu zalet nowego systemu, standard DVB-T2 charakteryzuje się lepszym wykorzystaniem pasma oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych HEVC H.265

DVB-T pozwala przesłać ok. 24,88 Mb/s w jednym paśmie o szerokości 8 MHz, natomiast DVB-T2 o tej samej szerokości pasma (8 MHz) umożliwia na przesłanie do 40 Mb/s. Wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, możliwe będzie również przesyłanie drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K/Ultra HD.

Zmiana standardu nadawania na DVB-T2 pomimo niewątpliwych atutów będzie się niestety wiązała dla niektórych odbiorców z koniecznością wymiany starszych telewizorów niewspierających nowego standardu. Na szczęście będzie to dotyczyło tylko osób posiadających najstarsze odbiorniki ponieważ już od kilku lat wszystkie sprzedawane w Polsce telewizory wyposażone są w tunery obsługujące oba standardy czyli DVB-T i DVB-T2.

Jeżeli wasz telewizor nie posiada wsparcia dla nowego standardu DVB-T2 a nie chcecie się jeszcze z nim rozstawać to rozwiązanie będą tunery DVB-T2 które po podłączeniu do starszego telewizora pozwolą na odbiór kanałów telewizyjnych w nowym standardzie. Przykładowe tunery znajdziecie w dziale – Tunery DVBT/T2

w artykule wykorzystano materiały z : wikipedia.pl , dipol.com.pl , Emitel.pl